Expert Managementul Riscurilor III - București, România - Societatea Energetica Electrica S.A.

    Societatea Energetica Electrica S.A.
    Societatea Energetica Electrica S.A. București, România

    1 săptămână în urmă

    Descriere
    Responsabilități principale:

    participa la elaborarea/actualizarea si implementarea documentatiei de management al riscului (politica, procedura, fisa de proces etc.);
    participa la implementarea unitara a sistemului integrat de management al riscului in cadrul Grupului Electrica;
    colecteaza, centralizeaza si analizeaza datele privind implementarea sistemului de management al riscului (riscuri identificate, masuri de control stabilite si rezultatele implementarii acestora), in vederea intocmirii raportarilor periodice/ad-hoc catre Comitetul pentru Supravegherea Riscurilor, Directorul Financiar, Directorul General ELSA si CA ELSA;
    monitorizeaza pe baza Registrului Riscurilor, riscurile si masurile aferente acestora, prin stabilirea termenelor de raspuns si a modalitatilor de monitorizare (completare machete, interviuri, raportari periodice, ad-hoc etc);
    ofera consultanta . privind implementarea sistemului de management al riscului;
    participa la initiativele, proiectele si raportarile cu privire la managementul riscului care se inregistreaza la nivel de grup;
    participa, atat la elaborarea materialelor necesare instruirii interne a angajatilor ELSA/Filiale in domeniul managementului riscului, cat si la desfasurarea efectiva a procesului de instruire interna;
    evalueaza si monitorizeaza principalele categorii de riscuri si asigura implementarea celor mai bune tehnici de evaluare
    evalueaza riscul de piata si riscul de credit la care societatea este expusa
    realizeaza teste de stress pentru principalele categorii de riscuri la care societatea este expusa

    Profilul candidatului:

    studii superioare de specialitate, (masterat in domeniul managementului riscului, constituie un avantaj);
    cursuri de instruire in domeniul managementului riscului intreprinderii, in conformitate cu prevederile standardului SR ISO, reprezintă un avantaj;
    minimum 7 ani experienta profesionala in domeniul managementului riscului, in sectorul energetic sau experienta anterioara in managementul riscului in domeniul financiar (asigurari, banci, fonduri, trading etc);
    experienta anterioara relevanta in proiecte din domeniul managementului riscului;
    experienta relevanta anterioara in gestionarea riscului de piata, contrapartida constituie un avantaj;
    cunostinte avansate de operare in Microsoft Power Point, Microsoft Excel (cunostintele de operare Risk si Tableau/Power BI constituie un avantaj);
    experienta anterioara in procese de AML-KYC constituie un avantaj;
    are abilitatea de a face prezentari publice si de a coordona si implementa initiative, proiecte sau sedinte de lucru pe teme de specialitate;
    personalitate placuta si deschisa catre schimbare;
    abilitati excelente de comunicare verbala si scrisa, abilitati de negociere, flexibilitate si creativitate;
    excelente capacitati de sinteza si analiza, precum si foarte bune abilitati de organizare si planificare si respectare a termenelor limita;
    foarte bune abilitati de lucru in echipa;
    inalte standarde etice.

    Nota: Cunostintele specifice vor face obiectul unei testari.
    Bibliografie recomandata:
    SR ISO 31000"Managementul Riscului. Linii directoare
    Politica de Management al Riscului, in vigoare publicata pe