Coordonator SSM - Chitila, România - Bimbo Romania (Vel Pitar)

    Bimbo Romania (Vel Pitar)
    Bimbo Romania (Vel Pitar) Chitila, România

    1 săptămână în urmă

    Descriere
    Candidatul Ideal
    - experienta de minim 3 ani in domeniul SSM, SU, Mediu; - studii superioare tehnice finalizate, de preferat cu specializare in domeniul mecanic sau electric; - absolvent curs de Inspector SSM (80 ore); - absolvent curs postuniversitar de "Evaluator riscuri de accidentare si imbolnavire profesionala"( ore) sau master in domeniul SSM; - obligatoriu - absolvent curs "Cadru tehnic cu atributii in domeniul PSI", curs "Inspector protectie civila" – constituie avantaj; - curs in managementul deseurilor - obligatoriu - foarte buna cunoastere a legislatiei in toate domeniile pe care le coordoneaza; - abilitati operare PC – Microsoft Office (Excel, Power Point); - permis auto (categ B); - cunoasterea limbii engleze(nivel mediu) - constituie avantaj. - persoana proactiva, atenta la detalii, cu disponibilitatea de a oferi consultanta de specialitate echipei manageriale.
    Descrierea jobului
    - identifica pericolele si evalueaza riscurile SSM pentru locurile de munca/posturile de lucru; - elaboreaza/actualizeaza planul de prevenire si protectie; - elaboreaza instructiuni proprii de securitatea muncii pentru completarea si /sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca, tinand seama de particularitatile activitatilor, ale locurilor de munca/ posturilor de lucru; - efectueaza instructajul introductiv general noilor angajati; - tine evidenta personalului angajat cu privire la autorizarile necesare si mentinerea acestora; - asigura evidenta echipamentelor de munca necesar a fi autorizate si urmareste realizarea verificarilor periodice ale acestora; - urmareste realizarea verificarilor periodice ale instalatiilor cu rol in securitate la incendiu; - efectueaza controalele interne la locurile de munca, cu informarea, in scris, a angajatorului cu deficientele constatate si propune masuri pentru remedierea acestora; - urmareste aplicarea prevederilor conventiilor de SSM, SU pentru lucrarile ce se executa de catre terti in spatiile societatii; - urmareste purtarea echipamentelor individuale de protectie de catre lucratori; - participa la intocmirea planului de actiune in caz de pericol grav si iminent si la instruirea tuturor lucratorilor pentru aplicarea lui; - participa la comunicarea si cercetarea evenimentelor, a incidentelor periculoase; - implementeaza activitatile de interventie si evacuare in cadrul unitatii si participa la cercetarea cauzelor si imprejurarilor producerii de incidente periculoase - evidenta deseurior/raportari conform legislatiei Beneficii: - salariu atractiv; - tichete de masa 30lei/zi; - decontare transport; - zile de concediu intre 21 si 25 zile in fuinctie de vechimea in munca; - alte beneficii cf. politicii salariale a companiei(vouchere vacanta, pensie privata, asigurare medicala privata)