Contabil

    Contabil - Corbii Mari, România - SW Umwelttechnik Romania

    SW Umwelttechnik Romania
    SW Umwelttechnik Romania Corbii Mari, România

    1 săptămână în urmă

    Descriere
    Nivel cariera – Entry-Level / Middle
    Tip Job – Full time
    Industrie – Prefabricate din beton
    Departament – Financiar / Contabilitate

    Candidatul ideal
    -studii: superioare, in domeniul economic; - experienta: aferenta postului, minim 1 an in domeniul financiar-contabil; - cunostinte specifice postului: sistem romanesc de contabilitate, legislatie romaneasca in domeniul financiar-contabil; - limbi straine (nivel): engleza (nivel incepator/mediu); - operare PC (programe, nivel): MS Office (nivel mediu); constituie un avantaj cunoasterea programului de operare SAP; - aptitudini: gandire analitica; persoana organizata, meticuloasa, orientare catre rezultate, planificare, rezolvare si finalizare, lucrul sub presiunea termenelor, a stress-ului si timpului; - flexibilitate, orientare catre client, relationare, abilitati de comunicare; - in functie de activitatea curenta a companiei, angajatul va indeplini orice alte sarcini dispuse de catre manager, corespunzator competentelor sale profesionale.

    Descrierea jobului
    - Primeste documentele primare de la furnizori, direct sau prin managerul de contract si se asigura de corecta intocmire a acestora; verifica codurile/aloca coduri tranzactiilor, conform diviziei/liniei de business/tipului de proiect pentru care s-au efectuat;- Mentinerea legaturii permanente cu furnizorii in vederea obtinerii unor situatii financiare corecte;- Punctaje periodice solduri furnizori;- Intocmirea si gestionarea listei cu facturile primite de la furnizori;- Listare, indosariere si arhivare documente financiar-contabile;- Verificarea intocmirii corecte din punct de vedere fiscal a documentelor primare;- Verificarea registrelor de casa si deconturilor de cheltuieli;- Inregistrarea avansurilor de trezorerie conform deconturilor- Participarea la procesul de audit intern si extern;- Colaborarea cu departamentele/punctele de lucru si pregatirea rapoartelor contabile specifice (stocuri, mijloace fixe etc.);- Participarea la operatiunile de inchidere lunare, inventariere periodica/anuala;- Alte sarcini din sfera de activitate si din domeniul administrativ/financiar.
    Activitatea se va desfasura la locatia SW Umwelttechnik Romania din Sat Izvoru, Com Vanatorii Mici, Jud Giurgiu ( punct de reper A1 Buc - Pitesti km 49)