Locuri de muncă

    Application engineer - Otopeni, România - PRINTMAN SRL

    PRINTMAN SRL
    PRINTMAN SRL Otopeni, România

    Găsit în: beBee S2 RO - 1 săptămână în urmă

    Descriere
    Rol:
    Ocupantul postului acordă suport clienților în vederea identificării de soluții pentru erorile aplicațiilor, oferirea de asistență și remedierea diverselor probleme întâmpinate de către utilizatori.
    Responsabilități:

    Identificarea și diagnosticarea problemelor de exploatare a suitelor software utilizate de către clienți și aplicarea soluțiilor corespunzătoare pentru remedierea acestora, într-un mod rapid și eficient, pentru minimizarea timpilor de staționare și repunerea acestora în parametrii normali de funcționare
    Aplicarea de actualizări/patch-uri la recomandarea producătorului
    Monitorizarea periodică a echipamentelor și a suitelor software de la clienți pentru anticiparea unor situații neplăcute, pentru menținerea în perfectă stare de funcționare a echipamentelor și pentru mentenanță uzuală
    Testarea și verificarea funcționalității sistemelor clienților pentru a asigura conformitatea cu standardele de calitate impuse de producător
    Acordarea de asistență tehnică clienților, atât prin telefon (remote) cât și prin deplasarea la sediul acestora (on-site)
    Colaborarea cu echipa tehnică pentru rezolvarea situațiilor întâlnite la clienți
    Participarea la training-uri de specializare pentru acumularea de noi cunoștințe în legătură cu portofoliul de echipamente și legat de tehnologiile din domeniu
    Asigurarea de training-uri remote și on-site pentru reprezentanții (operatorii) clienților și acordarea de suport pentru a îmbunătăți utilizarea echipamentelor
    Asistarea colegilor în rezolvarea situațiilor legate de exploatarea infrastructurii locale IT
    Evaluarea periodică a infrastructurii IT locale, remedierea disfuncționalităților, planificarea extinderii periodice în funcție de necesități
    Aport la dezvoltarea și implementarea unor ghiduri de bune practici IT în legătură cu echipamentele din portofoliul de service sau cele locale
    Întocmirea de rapoarte de activitate, documentarea configurațiilor/opțiunilor aplicate precum și înregistrarea în sistemul informatic a datelor referitoare la intervențiile tehnice efectuate

    Cerințe:

    Absolvent de studii medii/superioare/cursuri IT
    Experiență anterioară minim 3 ani
    Experiență/pasiune pentru operațiuni IT și conexe
    Bună cunoaștere a sistemelor de operare moderne (Windows, Linux): instalări personalizate, reconfigurări avansate, depanare
    Bună cunoaștere a rețelelor de comunicație de tip Ethernet (adresare, configurare, diagnostic, depanare)
    Prezintă un avantaj cunoașterea tehnologiilor SQL (Microsoft SQL, PostgreSQL, mySQL) și abilitatea de a manipula baze de date pentru backup, recuperare de date, optimizare, depanare
    Prezintă un avantaj deținerea de cunoștințele despre:

    tehnoredactare profesională (Adobe Creative);
    conceptele de bază pentru punerea în pagină în vederea tiparului;
    tehnologii de bază de reproducere tipografică;
    managementul culorii și reproducerea fidelă a culorilor în tehnologiile tipografice.

    Cunoașterea avansată a produselor din pachetul Microsoft 365 și de administrare a acestora într-un tenant Microsoft 365 for Business
    Cunoașterea unor tehnologii/aplicații web precum: hosting, DNS, ftp, php, Apache Tomcat, Apache web, LightSpeedHTTP, NGINX
    Prezintă un avantaj abilitățile de programare & scripting precum: Python, Perl, PowerShell, Windows Terminal, Linux shell
    Prezintă un avantaj cunoașterea unor aspecte de bază legate de CyberSecurity.
    Abilități de comunicare cu clienții, lucru în echipă, proactivitate.
    Cunoașterea limbii engleze (conversație, scris) la nivel mediu sau superior. Orice altă limbă străină constituie un avantaj.
    Prezintă un avantaj (dar nu sunt necesare) existența unui bagaj de cunoștințe despre electronică și abilitatea de a face mici intervenții pe echipamente electronice.
    Permis conducere categoria B
    Disponibilitate pentru deplasări frecvente la clienți și la cursuri de specializare (în țară și în străinătate)
    Persoană organizată cu foarte bune abilități de comunicare
    Spirit de echipă, dinamic, tehnic, optimist, orientat către client
    Capacitatea de a lucra eficient atât independent, cât și în echipă

    Beneficii:

    Posibilitatea de a lucra în cadrul unei companii solide, dinamice, lider național în domeniul său de activitate
    Mediu de lucru prietenos, colaborativ, propice inovării și dezvoltării profesionale
    Contract individual de muncă încheiat pentru perioadă nedeterminată
    Pachet salarial atractiv, corelat cu studiile, certificările deținute și experiența acumulată
    Tichete de masă în valoare de 40 lei / zi lucrată
    Decontarea parțială a contravalorii serviciilor turistice (cazare și/sau transport)
    Prima de Paște și de Crăciun atât pentru angajat cât și pentru copiii minori ai acestuia
    Prima de 01 iunie pentru copiii minori ai angajatului
    Pensie privată facultativă (pilon 3)
    Diverse prime acordate cu ocazia unor evenimente speciale din viața angajatului
    Bonusuri de performanță la final de an
    Abonament la clinică medicală privată
    Cazare și diurnă pentru deplasări
    Program de lucru de luni până vineri în intervalul 09:00 – 17:30
    Evaluare anuală a activității și performanțelor individuale

    Mențiuni:
    *Numai candidații selectați vor fi invitați la un interviu a cărui dată va fi stabilită de comun acord cu aceștia *Toate candidaturile vor fi analizate cu obiectivitate și în deplină confidențialitate