Junior Accountant
Timişoara

    Junior Accountant - Timișoara, România - PROHUMAN APT SRL

    PROHUMAN APT SRL
    Prohuman APT, angajeaza junior accountant pentru clientul sau din Timisoara.

    Responsabilități:

    Analiza corectitudinii facturilor de achizitii intracomunitare, achizitii intracomunitare asimilate si a facturilor de servicii prin prisma TVA;
    Introducerea operativa si corecta in sistemul de intregistrare a facturilor de achizitii a elementelor obligatorii de TVA si/sau a ordinelor de vanzare pentru facturile de vanzare in sistemul cu departamentele furnizorilor abilitate pentru asigurarea de documente de achizitii corecte si complete, cat si pentru corectarea celor neadecvate;
    Informarea furnizorilor cu privire la transmiterea si verificarea codurilor de TVA; schimb de informatii pentru asigurarea documentatiei corecte in vederea justificarii tratamentului TVA;
    Listarea, colectarea, stocarea si arhivarea fizica si/sau electronica a documentelor de achizitii si a celor de vanzari;
    Obtinerea dovezilor de scutire pentru livrarile intracomunitare si a exporturilor
    Intelege viziunea si misiunea grupului din care face parte si aplica cunostintele sale in activitatile din cadrul departamentului;

    Cerințe:

    Cunostinte solide de legislatie fiscala, in special TVA;
    Cunostinte bune de operare PC - MS Office, Internet;
    Serios, dinamic, responsabil;
    Capacitatea de a citi, analiza si interpreta proceduri sau documente financiar - contabile;
    Abilitatea de a interpreta o varietate larga de date numerice;
    Capacitatea de a identifica si inlatura eventualele erori / problemele;
    Capacitate de analiza si sinteza;
    Capacitate de reactie si propunere solutiilor de imbunatatire;
    Abilitati bune de comunicare si spirit de echipa;

    Beneficii:

    Oportunitatea de a lucra într-un mediu profesional stimulant și dinamic;
    Posibilitatea de a-ți dezvolta abilitățile în domeniul financiar-contabil;
    Beneficii competitive și pachet salarial motivant;
    O echipă prietenoasă și sprijinitoare;

  • PROHUMAN APT SRL Timișoara, România Full time

    Prohuman APT, angajeaza junior accountant pentru clientul sau din Timisoara. · Responsabilități: · Analiza corectitudinii facturilor de achizitii intracomunitare, achizitii intracomunitare asimilate si a facturilor de servicii prin prisma TVA; · Introducerea operativa si corecta ...

  • Wipro Timișoara, România Full time

    We are excited to offer you this new opportunity within Wipro Technologies, one of the biggest brands in the industry at this moment with a well-established history in various domains. · As part of this project, your role as AP Officer will be to build and co-manage a strong rel ...