Consilier Juridic - Galați, România - Prutul S.A.

    Prutul S.A.
    Prutul S.A. Galați, România

    2 săptămâni în urmă

    Prutul S.A. background
    Descriere
    CONSILIER JURIDIC

    ROLUL POSTULUI:
    Sa asigure legalitatea desfășurării activitatii la nivelul societății si sa reprezinte societatea in fata autoritatilor, a instantelor si/sau executorilor judecatoresti potrivit legii, in prevenirea și solutionarea litigiilor intre profesionisti, civile, de contencios si de dreptul muncii in care este implicata societatea.

    RESPONSABILITATI:

    Acorda consultanta juridica in legatura cu activitatea desfasurata de societate, cunoaște și informeaza despre noutatile legislative cu impact asupra activitatii societatii;
    Verifica și revizuiește anumite categorii de contracte, precum si inscrierea tuturor elementelor prevazute de lege și/sau de procedurile interne, in legatura cu obiectul contractului, termenele de executare, modalitati de plata, scadenta, calitate, garantie, clauze de penalitate si despagubiri pentru neexecutarea intocmai a contractelor incheiate de societate cu partenerii de afaceri;
    Actualizeaza si revizuieste modelele de contracte, in conformitate cu solicitarile primite si politica societatii;
    Formuleaza actiuni si celelalte acte de procedura (cereri de chemare in judecata, plangeri, intampinari, raspunsuri la intampinare, note scrise, contestatii, cereri in anulare, probatorii, declaratii de creanta, cai de atac, etc) si reprezinta societatea in fata instantelor de judecata; urmărește realizarea la timp a tuturor acestor proceduri;
    Formuleaza cereri si alte acte necesare in procedurile de executare silita si/sau a preluarilor de recolte impotriva debitorilor societatii; reprezinta societatea in relatia cu executorii judecatoresti; efectueaza toate demersurile necesare in dosarele de executare silita pentru recuperarea creantelor; monitorizeaza dosarele de executare silita si/sau preluare a recoltelor;
    Monitorizeaza toate litigiile aflate pe rolul instantelor;
    Informeaza conducerea societatii despre hotarârile instantelor de judecata si propune moduri de abordare si solutionare a situatiilor litigioase si a litigiilor in desfasurare;
    Redacteaza notificari, adrese de solicitare /raspuns catre si de la partenerii comerciali, banci finantatoare, politie, parchet, ANAF, AFM, DNA, CSM, APIA, instante de judecata, autoritati locale, ministere, alte institutii de stat/private, etc.
    Reprezinta societatea in relatia cu Oficiul Registrului Comertului competent si cu operatorii/agentii autorizati ai Registrului National de Publicitate Mobiliara (RNPM) si coordoneaza situatia inscrierilor in RNPM a contractelor de ipoteca mobiliara;
    Acorda suport juridic pentru obtinerea/reinnoirea/vizarea/revizuirea autorizatiilor de functionare conform obiectului de activitate al Societatii;
    Acorda suport juridic pentru intocmirea/revizuirea anumitor proceduri de lucru/decizii/regulamente interne;
    Monitorizeaza portofoliul de marci al societatii, inregistreaza marci noi si/sau prelungeste valabilitatea celor existente, in conformitate cu solicitarile primite.

    CERINTE:

    Absolvent Facultate de Drept;
    Experiență în domeniul juridic minimum 3 ani;
    Experienta judiciară , inclusiv in executari silite si procedura insolventei constituie un avantaj;
    Cunostinte temeinice ale cadrului legislativ general, respectiv Cod Civil, Cod procedura civila; Codul Muncii; Legea BO/ CEC; Legea insolventei; Legea societatilor;
    Cunostinte de operare calculator (Word, Excel, Outlook);
    Bune competente de comunicare si organizare.

    Beneficii:

    Salariu motivant;
    Abonament medical/Asigurare de sanatate;
    Instrumente necesare pentru buna desfasurare a activitatii.